Nadczynność tarczycy – jakie przyczyny, objawy i leczenie proponuje zakład opieki zdrowotnej?

Nadczynność tarczycy – jakie przyczyny, objawy i leczenie proponuje zakład opieki zdrowotnej?

Hormony tarczycy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, odpowiadają za metabolizm komórek. Tarczyca jest gruczołem w kształcie motylka, który znajduje sie z przodu szyi. Sam narząd, tarczyca, jest regulowana przez przysadkę mózgową, a przysadka mózgowa przed podwzgórze, inny gruczoł w mózgu. Nadczynność tarczycy jest stanem, w którym wytwarza się nadmierna ilość hormonów tarczycy krążących we krwi. Hormony tarczycy obejmują tyroksynę i trijodotyroninę. Objawy jakie towarzyszą niedoczynności tarczycy są dosyć uciążliwe, bardzo często zrzucamy je na różne czynniki i okoliczności zewnętrzne, dlatego, kiedy tylko zauważymy, że coś nam dolega powinniśmy odwiedzić zakład opieki zdrowotnej i wykonać badania laboratoryjne, które ujawnią wszelkie nieprawidłowości.

Do najczęściej spotykanych przyczyn choroby należą: zapalenie tarczycy, choroba Gravesa – Basedowa, guzy jajników i jąder, łagodne guzy tarczycy bądź przysadki mózgowej, spore ilości tyroksyny przyjmowane przez suplementy diety oraz leki, nadmiar jodu w organizmie. Dlatego tak ważna jest stała opieka zdrowotna.

Najczęściej pojawiające się przyczyny nadczynności tarczycy

Do najczęściej spotykanych objawów nadczynności tarczycy należy:

  • uczucie niepokoju,
  • drżenie kończyn,
  • utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu,
  • szybkie tętno,
  • kołatanie serca,
  • nietolerancja na ciepło,
  • częste wypróżnienia,
  • nerwowość ruchowa,
  • nieregularne cykle menstruacyjne

Inną bardzo częstą przyczyną tej choroby tarczycy z jaką spotka się opieka zdrowotna, to choroba Gravesa – Basedowa. Przy tym schorzeniu stan tarczycy zazwyczaj traci zdolność do reagowania na normalną kontrolę przez przysadkę mózgową poprzez TSH. Ta choroba jest dziedziczna i występuje aż pięć razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn, a przeciwciała charakterystyczne dla tej choroby można znaleźć we krwi. Szacuje się, że 30% osób wykazuje swego rodzaju oznaki, a także objawy stanu, który nazywa się oftalmopatią Gravesa. W takim przypadku zapalenia układu odpornościowego mają wpływ na mięśnie i inne tkanki wokół oczu. Objawy z tego wynikające mogą obejmować m.in.: podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu, światłoczułość, opuchnięte, bądź schowane powieki, ucisk i ból oczu.

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy i interesuje Cię prywatna opieka zdrowotna, odwiedź tę stronę i znajdź centrum medyczne blisko siebie: https://polmed.pl.

Załącznik:

Rozpoznanie i leczenie nadczynności tarczycy

Jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące nas objawy warto jest odwiedzić centrum medyczne, gdzie jest podstawowa opieka zdrowotna. Musimy skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważamy u siebie potencjalne objawy nadczynności tarczycy. W trakcie badania, lekarz może zauważyć powiększoną tarczycę, szybszy puls, zmiany w oczach czy lekkie drżenie palców oraz dłoni. Musimy wykonać także badanie krwi, które wykaże nam ilość hormonów tarczycy we krwi i potwierdzi diagnozę. Dodatkowo konieczne jest wykonanie USG, by odnaleźć przyczynę. Jak wygląda leczenie i co zaleca opieka zdrowotna? Leczenie obejmuje leczenie objawów poprzez leki przeciwtarczycowe, radioaktywnego jodu, bądź w ostateczności operacje. To lekarz określa, których pacjentów należy leczyć na podstawie wielu zmiennych, w tym podstawowej przyczyny nadczynności tarczycy, wieku pacjentów, wielkości tarczycy i obecności współistniejących chorób medycznych. Badania wykazują, że dodawanie pigułki hormonu tarczycy do leków przeciwtarczycowych przyczynia się do zwiększenia odsetek remisji. Taki rodzaj terapii jest bardzo kontrowersyjny. Kiedy odstawimy terapię długoterminową pacjent powinien być obserwowany i kontrolowany przez lekarza co trzy miesiące przez pierwszy rok, ponieważ to w tym czasie może dojść np. do nawrotu choroby Gravesa. W przypadku nawrotu choroby stosowane są różne silniejsze terapie i leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *