Dlaczego badanie moczu jest ważne?
Przede wszystkim może zawczasu wykryć choroby, które często są bezobjawowe. Mowa tutaj o chorobach nerek, wątroby, predyspozycji do kamicy nerkowej, czy cukrzycy. Dzięki analizie moczu można monitorować poziom mocznika, wapnia czy witaminy C w organizmie. Jeżeli w moczu pojawią się białko, krwinki czerwone, glukoza czy azotyny, to sygnał, że należy dokonać dokładniejszych badań. Jednak warto wstępnie wiedzieć, co oznaczają poszczególne wyniki.
Co może nam wskazać analiza moczu?
Najprostsza do interpretacji jest glukoza, gdyż jednoznacznie wskazuje na stan cukrzycowy. Natomiast białko w moczu sugeruje uszkodzenie nerek lub infekcję. Może pojawić się przy wysokiej gorączce bądź wysiłku fizycznym. Krwinki czerwone również mogą być oznaką uszkodzonych wewnętrznych ścian nerek albo choroby nowotworowej. Azotyny powiązane są z toczącą się infekcją w naszym ciele. Natomiast o stanie wątroby więcej powie poziom bilirubiny i urobilinogenu – ich podwyższony stan może oznaczać zapalenie wątroby i jej nieprawidłową pracę.
Ważny są także kolor, ciężkość oraz przejrzystość moczu. Prawidłowa barwa to słomkowa. Zbyt ciemny odcień moczu może sugerować odwodnienie, cukrzycę czy chorobę nerek. Zabarwienie czerwone pojawia się w przypadku krwawienia lub po zjedzeniu buraków. Warto zatem przed badaniem unikać jedzenia, które może wpłynąć na kolor uryny.
Jeżeli mocz nie jest w pełni przejrzysty i badanie określa go jako mętne, to można podejrzewać obecność grzybów, bakterii, ropy czy śluzów. Ciężkość moczu świadczy o prawidłowym nawodnieniu i pracy nerek. Odchyły tego wyniku powinny być alarmujące. Dodatkowymi parametrami zawartymi w analizie moczu są odczyn pH, czy obecność ciał ketonowych.
Analiza moczu – jak oddać mocz do badania?
Wbrew pozorom laborant nie potrzebuje dużej próbki moczu, by poprawnie go zbadać. W probówce powinno się znaleźć od 50 ml do 100 ml. Dla ułatwienia można przyjąć, że probówka do połowy pełna będzie odpowiednia do oddania. Mocz oddaje się po przespanej nocy. Przed przystąpieniem do napełniania pojemnika trzeba dokładnie umyć miejsca intymne – dzięki temu minimalizuje się ryzyko zafałszowania wyników badań przez bakterie. Należy pamiętać, że tylko środkowy strumień nadaje się do badania (w pierwszym strumieniu również znajduje się dużo drobnoustrojów). Gdy próbka moczu będzie już w pojemniku, to dobrze jest jak najszybciej zanieść ją do wybranego laboratorium. Czas dostarczenia nie powinien przekraczać 2 godzin.
Jak widać, badanie moczu może dać dokładniejszy obraz naszego zdrowia. Dobrze jest badać mocz przynajmniej 1 raz do roku. Koszt takiego badania nie jest wysoki. Bez problemu można wybrać zaufane laboratorium i samemu sprawdzić, czy z naszym organizmem wszystko jest w porządku.